Okna nigdy nie były i raczej nigdy nie będą szczególnie tanimi elementami konstrukcji budowlanych. A skoro klient musi za nie wiele zapłacić, przeważnie równie wiele od nich oczekuje. Decyduje się na okna drewniane nie z uwagi na ich cenę, ale ze względu na ich – przynajmniej pozorną – jakość oraz nienaganny wygląd. Jakie są więc podstawowe cechy właśnie tej odmiany okien? Czy rzeczywiście warto na nie postawić i wprowadzić je do projektu domu bądź innego obiektu budowlanego?
Drewno wciąż uchodzi za pewnego rodzaju materiał luksusowy. Tą cechą określa się więc również same drewniane okna. Luksus dobrze je określa. Pomimo tego, iż ludzie rzadko kiedy się na nie decydują, to jednak okna z drewna są w stanie wiele im zaoferować. Kosztują dość dużo, dlatego nie są zbyt często kupowane. Mało kto myśli jednak o tym, co uzyska, gdy zdecyduje się za nie więcej zapłacić. A to właśnie okna drewniane odznaczą się najwyższym poziomem szczelności oraz ciepłem. Warto też zwrócić uwagę na tryb ich pracy. Okna z drewna uchodzą bowiem za okna ciche w przeciwieństwie do tych aluminiowych.
Drewno jest materiałem sztywnym, twardym i wytrzymałym. Dzięki temu można świetnie je wykorzystać przy produkcji większych przeszkleń. Producenci są w stanie mu zapewnić zupełnie dowolną i często nieoczywistą prezencję. Powierzchnie drewniane mogą być bowiem zarówno lakierowane, jak i po prostu malowane. Nawet przykryte farbą czy lakierem zachowują jednak swoją naturalną prezencję wynikającą z uwidaczniających się na nich rysunków słojów. Okna drewniane przybierają też zróżnicowane kształty. Można je niemalże dowolnie obrabiać.
Sami klienci największą wagę przywiązują jednak nieraz do wyglądu poszczególnych elementów wprowadzanych do domostw. A pod tym względem drewniane okna absolutnie nie mają sobie równych, gdyż ich naturalny wizerunek dba o to, by domy wyglądały na ciepłe i przytulne. Taki efekt na pewno warto sobie zapewnić, choćby nawet trzeba było więcej za niego zapłacić.